Πλανητάριο Κρήτης

Την Πέμπτη 09/02/2023, οι μαθητές του σχολείου μας , του  Νηπιαγωγείο  Πόρου, του Νηπιαγωγείου Αγίας Ειρήνης, του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Σκάλας,  καθώς και οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Χιονάτων είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την εμπειρία του κινητού Πλανηταρίου Κρήτης, το οποίο φιλοξενήθηκε στο χώρο του σχολείου μας.
    Το κινητό ψηφιακό πλανητάριο έδωσε έμφαση στις εντυπωσιακές επιστημονικές πληροφορίες, στην εύκολη λήψη της γνώσης και την πλήρη κατανόηση του θεάματος, που δεν παύει να είναι εκπαιδευτικό αντικείμενο, αλλά ενθαρρύνει την περιέργεια και το επιστημονικό ενδιαφέρον των παιδιών. Αποτέλεσε ένα νέο, διασκεδαστικό τρόπο εκπαιδευτικής διαδικασίας, εμπλουτίζοντας µε διαδραστικό τρόπο τη γνώση για όλες τις ηλικίες που συμμετείχαν στη δραστηριότητα. Η απομνημόνευση και η απορρόφηση των πληροφοριών έγινε τόσο φυσικά και ασυναίσθητα, σαν παιχνίδι. Η προβολή στον θόλο και το εντυπωσιακό περιβάλλον του  επέτρεψε στα παιδιά να παρατηρήσουν με έναν διαφορετικό τρόπο το θέαμα και τα ενέπνευσε .
    Στο τέλος της διαδικασίας όλοι ήταν πολύ ενθουσιασμένοι.